خانه / مقالات / ۱۰ قانون “دیتر رمز” درمورد یک طراحی خوب

۱۰ قانون “دیتر رمز” درمورد یک طراحی خوب

طراحی خوب

دیتر رمز و فلسفه ی آن برای یک طراحی خوب :

با دقت در محصولات قدیمی براون و محصولات اپل، متوجه می‌شویم که شباهت‌ها بیش از یک اتفاق ساده هستند، این شباهت‌ها در رنگ‌بندی، انتخاب مواد، شکل محصولات و مهم‌تر از همه در فلسفه طراحی دیده می‌شوند، اینکه طراحی باید در راستای عملکرد محصول باشد و حالت تصنعی به کالا ندهد و به عبارتی صادقانه بودن یک طراحی!

دیتر رمز که از او به عنوان الگوی آیو یاد کرد، در سال ۱۹۳۲ در آلمان به دنیا آمد، او در رشته معماری و طراحی داخلی در دانشگاه ویزنبادن تحصیل کرد، در سال ۱۹۵۳ فارغ‌التحصیل شد و بعد از مدتی کار برای یک شرکت معماری در سال ۱۹۵۵، در شرکت براون استخدام شد. در سال ۱۹۶۱ او ریاست بخش طراحی این شرکت را برعهده گرفت، سمتی که تا سال ۱۹۹۵ همچنان برعهده او بود.

 

 

رمز که یکی از تأثیرگذارترین طراحان قرن بیستم به شمار می‌آید در دهه پنجاه براون را به یک شرکت بسیار موفق در زمینه تولید محصولات خانگی تبدیل کرد. بسیاری از طراحی‌ها او از قهوه‌ساز و ماشین‌حساب گرفته تا رادیو و پخش‌کنند‌ه‌های صوتی تصویری برای نمایش در موزه‌ها قرار داده شده‌اند، یکی از این موزها، موزه MoMA نیویورک است.

فلسفه طراحی او ده اصل مهم دارد:

۱- خلاقانه طراحی کنید.
۲- با تکیه بر اصول زیبایی‌شناسی طراحی کنید.
۳- یک طراحی خوب باید کار کردن با یک محصول را ساده کند.
۴- یک طراحی خوب باید خودش با کاربر حرف بزند و نحوه استفاده از محصول را به کاربر نشان بدهد.
۵- یک طراحی صنعتی، یک اثر هنری نیست و برای دکور خانه هم طراحی نمی‌شود، پس باید طراحی طبیعی باشد.
۶- طراحی باید صادقانه باشد و نباید طوری باشد که خریدار با دیدن آن انتظاری از آن پیدا کند که واقعا عملی نشود.
۷- یک طراحی خوب باید بتواند تازگی و جلوه خود را برای مدت‌ها حفظ کند. یک طراحی صنعتی به مانند طراحی‌ها مد و زیابیی نباید تاریخ مصرف کوتاهی داشته باشد.
۸- هیچ چیز نباید به بخت و اقبال سپرده شود. در طراحی باید به کوچک‌ترین جزئیات هم دقت کرد و به این ترتیب به مصرف‌کننده احترام گذاشت.
۹- یک طراحی خوب باید کمترین میزان مصرف منابع را داشته باشد و به محیط زیست احترام بگذارد. یک طراحی خوب حتی نباید آلودگی دیداری هم ایجاد کند.
۱۰- تا حد امکان باید ساده و مختصر و مفید طراحی کرد.