خانه / مقالات / طراحی فلت چیست ؟

طراحی فلت چیست ؟

طراحی فلت چیست ؟

طراحی فلت یکی از سبک هاییست که طی ۲ سال اخیر وارد طرح های فارسی شده است و مدت هاست توسط طراحان خارجی در جهان مورد استفاده قرار میگیرد . طراحی فلت یکی از علمی ترین سبک های طراحی وب بوده که به نقاطی توجه خواهد کرد که در سبک های قدیمی مثل کلین ، فانتزی و کلا رئالیسم مورد اهمیت قرار نمیگرفت . طراحی تخت یا Flat فلت در حاضر در طراحی رابط گرافیکی صفحات وب و اپلیکیشن های موبایلی استفاده میشود .

طراحی فلت  که سادگی فراوانی را به طرح های کار شده بخشیده ، این باور رو در طراحان ایجاد کرده که طرح های زرق و برق دار و بسیار شلوغ و پر از المنت نمیتونه خواسته های مخاطب رو براورده کنه و بهتر هست برای نتیجه گیری مناسبتر از سادگی سبک فلت استفاده شود .

ویژگی های اصلی طراحی تخت Flat
ویژگی و هدف اصلی در استفاده از سبک طراحی فلت ، پیاده سازی و رعایت دقیق اصول کاربردپذیری ، دسترسی پذیری و معماری محتوا و اطلاعات به شکلی کاملا بهینه و پایدار است . اینکه در این سبک طراحی ما از فضاهای باز و المنت های نسبتا بزرگ استفاده میکنیم بدین دلیل هست که اون چیزی رو در اختیار مخاطب قرار بدیم که به اون نیاز خواهد داشت و با صرف نظر از زرق و برق های گرافیکی آنچنانی که در سال های گذشته و چه بسا حال حاضر هم استفاده میشه دور بشیم و به یک نکته جامع برسیم که اولین و تنها چیزی که از سایر موارد در طراحی صفحات وب و اپلیکیشن ها اهمیت دارد محتوا بر اساس نیاز مخاطب هست .
در زیر چند مورد از ویژگی های اصلی و اساسی این سبک رو به شما یارآور خواهم شد :
استفاده نامحدود از رنگ ها
» عدم استفاده از رنگ های جیق و براق
» استفاده از آیکن های تخت یا Flat
» استفاده از تصاویر گرافیکی تخت یا Flat
» استفاده بهینه از فضاها در طرح گرافیکی و رعایت فواصل مناسب برای المنت ها
» استفاده از فونت های زیبا و عموما رسمی با ابعاد بزرگ و قابل دید
» عدم استفاده از Gradient و استفاده ۱۰۰% از رنگ های تخت
» عدم استفاده از بافت یا Pattern
» عدم استفاده از Border های ضخیم
» عدم استفاده از سایه های نرم

در زیر نمونه ای از رنگ های مورد استفاده در طراحی فلت آورده شده است :

رنگ های طراحی فلت

منبع : مدرسه مجازی ایرانیان