خانه / مقالات / هنر گرافیک چیست ؟

هنر گرافیک چیست ؟

هنر گرافیک چیست

هنر گرافیک از سالها پیش در جهان امروز ما شکل گرفته است.گرافیک هنری تازه ، ساده و آزاد است.این هنر که ابتدا در دامان نقاشان اروپایی شکل گرفت و بعدها به صورت رشته ای خاص و نو برای خود مخاطبانی کسب کرد تبدیل به یک هنر بی نظیر شده است.در همان دوران بود که مخاطبان نمایشنامه ها،تئاتر و کتابها را راهی برای کسب اطلاعات بهتر درمورد اثر دلخواهشان می خواستند و این جا بود که پوستر یا همان اعلان وارد عرصه ی هنر شد تا هنرمندانی باعنان پوستر ساز ظهور کنند؛از آن موقع بود که پوستر در جهان همه گیر و فعال شد و کم کم این هنر به زیر شاخه هایی تقسیم شد که در راستای آن هنر بود.از آن پس بود که هنرمندان گرافیک از نقاشان و خوش نویسان جدا شدند و رشته ای در هنرهای تجسمی دنیا به وجود آمد که آن را گرافیک نامیدند.

کلمه ی گرافیک ریشه ی یونانی دارد و از مصدر یونانی(نوشتن)می آید.ریشه آن در اصل به معنای(خراشیدن)و(حک کردن)است. گرافیک از واژه یونانی graphikos است و به معنای آنچه که به طرح زدن و طراحی است مربوط می ‌شود.تعریف دیگر از گرافیک هر کار و یا شیوه مربوط به کشیدن تصویر از روی یک چیز و یا از انگاره آن است.

هنر گرافیک در کشور ما از یک سابقه تاریخی برخوردار است.می توان گفت از زمان نقوش اولیه ی روی سفال ها،حجاری ها،گچ بری ها،نقوش پارچه ها و قالی ها و…تا زمان ظهور فن چاپ،هنر گرافیک و هنر های تجسمی در کشور ما وجود داشته است.

گرافیک در عصر ما در زمینه های کتاب آرایی و عرضه تبلیغات تجاری،اعلانات دیواری(پوستر)و مطبوعاتی تا نشانه ها وغیره راه یافته است.حتی از این حد هم فراتر رفته و با ورود به عالم سینما و تلویزیون در عنوان بندی(تیتراژ)فیلم ها و برنامه های تلویزیونی-نقاشی متحرک (انیمیشن)-نقش اسکناس و…کاربرد یافته است.

پس در کل گرافیک به معنای اثری که در کوتاه ترین زمان وبا استفاده از کمترین عناصر بصری بیشترین اثر و اطلاع را بر بیننده برساند و بنابر این همه پدیده‌هایی را در بر می‌گیرد که ایجاد شده‌اند: به شکل یک نشانه، علامت، نقشه، طراحی، کشیدن از روی یک چیز و به ویژه طراحی خطی یک پدیده.هنرهای گرافیک شامل کشیدن، طراحی کلیشه وگراور برای چاپ و طراحی گرافیکی است.

صنایع گرافیک شامل همه تکنیک‌ها و فعالیت‌هایی است که در تولید یک کار چاپی نقشی ایفا می‌کنند. طراحی گرافیک پیشه یا هنر ارتباط بصری است که از آمیزش تصویرها، واژه‌ها و ایده‌ها ترکیب شده تا اطلاعاتی را به تماشاگر برساند و به ویژه در او تاثیر مشخصی بنهد.گرافیست پیشه‌ای است در هنرها و صنایع گرافیک همچون طراحی گرافیک. هنر گرافیک از کلی گویی و فلسفه چینی زیاد پرهیز میکند.

هنر گرافیک سعی دارد ساده گرایی و اثرگذاری شدید را بسط کند. گرافیک حیطه‌ای از هنرهای تجسمی است که دارای کاربردهای متنوّع و گسترده‌ای است. گرافیک یا به عبارت کاملتر طراحی گرافیک (Graphic design)، به کارگیری تکنیکهای مختلف خلق آثار دوبعدی بر روی سطوح مختلف نظیر کاغذ، دیوار، بوم، فلز، چوب، پارچه، پلاستیک، نمایشگر رایانه، سنگ و… است که در جهت رساندن پیامی خاص به بیننده انجام بپذیرد.

از جمله این تکنیکها می‌توان به: عکاسی، اچینگ، نقاشی، روشهای مختلف چاپ اشاره نمود. در هنر طراحی گرافیک از عکس، تکنیکهای مختلف طراحی (مداد، کنته، ذغال، پاستل گچی، پاستل روغنی، قلم و مرکب، مداد رنگی)، تکنیکهای مختلف نقاشی (رنگ و روغن، آبرنگ، گواش، رنگهای آکریلیک)، کلاژ، انواع روشهای چاپ دستی (سیلک اسکرین و باتیک) و هرنوع روش خلق تصویر استفاده می‌شود.

توسعه رشته گرافیک زمانی شکل گرفت که عصر صنعتی شدن و تولید انبوه کالای صنعتی و غیر صنعتی آغاز شد و برای عموم مردم تبلیغ کردن نیازمند زبان مشترکی بود که از تلفیق خطوط،رنگ ها و علامت هایی باشد که تصویر شکل گرفته بتواند خواسته تولیدکننده محصول را برآورده سازد.

گرافیک پیچیدگی های خاص خود را دارد و تابع سلیقه های متفاوت و نگاره های گوناگون است.رنگها معانی خاص خود را دارند و خطوط تعابیر خاص خودشان را.یک گرافیک می تواند درمورد تمامی ابعاد زندگی از طریق ارائه تصویر با مخاطبان خود صحبت کند.